Morris, William (1834-1896) Britský spisovatel, malíř, socialista a komunista. Svůj krátký a aktivní veřejný život začal jako malíř, básník a návrhář. V osmdesátých letech devatenáctého století vstoupil do politiky. Krátce byl ve spojení se Sociálně demokratickou federací H. M. Hyndmana, dokud nezaložil s Eleanorou Marxovou a E. Belfortem Baxem Socialistickou ligu. Jeho hlavní politické spisy představuje řada esejů o skutečné a možné povaze práce a dvě socialistické utopie Sen Johna Balla (A Dream of John Ball, 1888) a Zprávy odnikud (News from Nowhere, 1891).
Morrisův hlavní přínos k teorii socialismu spočívá v jeho výkladu práce. V práci viděl charakteristické zaměstnání člověka a v jejím "neužitečném" a "namáhavém" charakteru hlavní vadu současné industriální společnosti (spolu s absencí BRATRSTVÍ). Domníval se, že by práce mohla přinášet potěšení, být tvořivou činností, kterou by se pracující vyjadřovali a realizovali. Tak se z pozice pracujícího umělce přiblížil k problému, jímž se z odlišné perspektivy zabýval Marx ve svém pojetí ODCIZENÍ. Morrisova politika byla v tomto ohledu taktikou pro dosažení jeho morálních a estetických aspirací, a nejlepší z jeho politických výkladů se objevují v dílech, která na první pohled politická nejsou.
Morris nenacházel velký smysl v obvyklé politické taktice, sprše se domníval, že cestu ke konečné přeměně připraví přesvědčování a propaganda. Představoval si, že stávající řád, kterému dával hanlivé nálepky "komerční otrokářství" a "patriarchální zřízení", bude svržen lidovým povstáním a že následná komunistická společnost bude řídit své společné obchodní záležitosti pomocí ad hoc sestavených místních shromáždění. Budou jí cizí jakékoliv centrální donucovací funkce moderního státu, který pokládal za nástroj "ochrany bohatých před chudými, silných před slabými".
Morris byl po mnoho let fakticky opomíjen jako romantický excentrik, ale v dmhé polovině dvacátého století došlo k jeho "znovuobjevení", částečně díky ideovým a politickým hnutím, které zastřešuje název NOV Á LEVICE. Dnes je považován za důležitou osobnost, a v důsledku toho se stává předmětem diskusí, jak nejlépe charakterizovat jeho názory - zda byl "socialistou", "anarchistou" či "komunistou". RB
odkazy
Morris, W.: Newsfrom Nowhere. Londýn: Routledge & Kegan Paul, 1970.
_: Political Writings, ed. A. L. Morlon. Londýn: Lawrence & Wisharl, 1979.
literatura
Thorpson, KP.: William MOI'Tis: Romantic to Revolutionary. Londýn: Merlin, 1977.